Arsenal, Lazio, Atletico și Leipzig – victorii în sferturile Europa League

Trei dintre sfert-finalistele Europa League au făcut un pas important spre semifinale, încă din prima manșă a acestei faze.

Arsenal Londra a învins-o cu 4-1 în Anglia pe TSKA Moscova, după ce Ramsey și Lacazette au reușit cate o dublă. Toate golurile s-au marcat în primele 35 de minute.

Lazio Roma a trecut cu 4-2, tot acasă, de Red Bull Salzburg. La pauză a fost egal, 1-1, dar fosta adversară a lui FCSB a marcat în partea secundă prin Parolo, Anderson și Immobile.

Atletico Madrid s-a impus cu 2-0 în Spania contra lui Sporting Lisabona, goluri înscrise de Koke și Griezmann în prima repriză.

În fine, Leipzig a învins-o mai greu, cu 1-0 acasă pe Olympique Marseille, prin reușita lui Timo Werner din minutul 45.

Retururile sferturilor din Europa League se vor juca joia viiitoare.