
Autoritatea pentru Protecția Consumatorilor vrea ca magazinele să afișeze adaosul comercial aplicat fiecărui produs, raportat la prețul producătorului.
Un proiect de ordin în acest sens, redactat de Direcția Generală Control și Supraveghere Piață din cadrul Autorității, a fost pus în dezbatere publică, până în 28 martie, pentru eventuale sugestii și propuneri.
Audio PlayerPotrivit proiectului, firmele vor fi obligate să afișeze adaosul comercial aplicat produsului în raport cu prețul de bază al producătorului, pe produs sau pe raft, în același câmp vizual în care este afișat prețul și utilizând aceleași caractere de font, culoare și mărime.
În cazul produselor vândute pe internet, afișarea adaosului se va face „în aceleași condiții și cu aceleași caracteristici ca acelea cele utilizate la evidențierea prețului produsului. Astfel, consumatorul va putea să facă alegerile cele mai bune.
Reprezentanții ANPC spun că, în prezent, modul în care sunt stabilite prețurile produselor pornind de la prețul producătorului este netransparent, și e necesară adoptarea unui mecanism eficient de informare a consumatorilor.
Foto: shutterstock