A 33-a ediție a Jocurilor Olimpice s-a încheiat cu o ceremonie grandioasă. România, pe locul 23 în clasamentul olimpic | AUDIO

Cea de-a 33-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară s-a încheiat oficial noaptea trecută, cu o ceremonie grandioasă. România a obținut, în total, nouă medalii – trei de aur, patru de argint și două de bronz.

Țara noastră ocupă astfel locul 23 în clasamentul olimpic – este cea mai bună clasare din ultimele două ediții ale olimpiadei (Rio 2016 și Tokyo 2020), când România a încheiat pe locurile 47 și, respectiv 46.

Pe primul loc în clasamentul medaliilor se află Statele Unite (40 de aur, 44 de argint și 42 de bronz). Podiumul a fost completat de China și Japonia.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

După 16 zile de întreceri şi 329 de probe, Jocurile Olimpice de la Paris au ajuns la final.

Ceremonia de închidere a avut loc pe Stade de France – sute de muzicieni, dansatori și acrobați au fost implicaţi în spectacol, în timp ce peste 70.000 de oameni au urmărit show-ul din tribune.

Drapelul delegației României a fost purtat de Mihaela Cambei, medaliată cu argint la haltere, categoria 49 de kg.

Iată ce spunea aceasta înaintea ceremoniei, într-un interviu acordat TVR:

Mihaela Cambei: „Cred că este ceva unic pentru oricare sportiv. N-am mai purtat drapelul până acum și cred că va rămâne și va fi ceva unic”.

Jurnalist: „Cum crezi că vei fi primită acasă?”

Mihaela Cambei: „Cu siguranță voi fi primită cu brațele deschise și multă bucurie, pentru că înseamnă foarte mult această medalie pentru România”.

Team Romania a cucerit 3 medalii de aur la înot (200 de metri liber) și canotaj (dublu vâsle și 8 rame cu cârmaci),4 medalii de argint la canotaj (dublu vâsle, dublu rame și dublu vâsle categoria ușoară) – și la haltere, și două de bronz la înot (100 de metri liber) și gimnastică, proba de sol.

În total, peste 10.500 de sportivi au participat la Jocurile Olimpice de vară.

Următoarea ediție se va desfășura în 2028, în Los Angeles.

Pentru a marca tranziția, la final, actorul Tom Cruise a realizat un moment acrobatic, ce amintește de celebra serie Mission Impossible – acesta a coborât în arenă pe o coardă, a luat steagul olimpic și a părăsit stadionul pe o motocicletă. Imagini înregistrate anterior l-au arătat pe starul american parașutându-se dintr-un avion pe dealul de la Hollywood. De acolo, steagul olimpic a fost purtat până la Los Angeles de mai mulți sportivi americani.

Sursa foto: COSR / Cristian Nistor